طراحی داخلی و دکوراسیون حمامطراحی و دکوراسیون حمام

حمام این روزها به عنوان یک فضای کاربردی و مکانی برای استراحت روزانه که شما می توانید مدت زمانی را فارغ از دنیای اطراف به خود اختصاص دهید، بررسی می شود. حمام ها در منازل کم کم از انزوا درآمده و به یک خلوت شخصی تبدیل شده اند. حمام لوکس امروزی ممکن است حداقل دارای توالت، وان، دوش، جکوزی یا شاید هم بیشتر باشد و حمام های کوچک فقط یک محوطه دوش یا محدوده کوچک وان و دوش را به همراه داشته باشند.

وسایل لوکس در دکوراسیون حمام می تواند شامل تجهیزات ورزشی، شومینه برای گرم کردن فضای داخل حمام، یک یخچال کوچک، جکوزی، سونا، قطعات مبلمان و حتی یک تلویزیون مسطح که بر دیوار یا سقف نصب می شود، باشد. سینک های استیل ضد زنگ، جعبه کمک های اولیه، وان حمام، دوش دیواری و انواع شیرهای آب در دکوراسیون حمام امروزی پر طرفدار و با تنوع گسترده در دسترس می باشند، البته سینک های ظریف و هنری، سینک های گود و کشتی مانند و سینک های شیشه ای نیز بسیار مُد شده اند. سینک های استیلی شاید سنتی به نظر برسند اما محکم و با دوام هستند، در حالی که سینک های اکریلیک متنوع و سبک وزن بوده و احساس راحتی و خنکی را به همراه دارند.

لوازم سنتی بیش از حد آراسته و مصنوعی به نظر می رسد و برای سوئیت های کلاسیک، قدیمی، کلبه های شیک و زیبا و برای شهر یا روستا مناسب بوده، در حالی که طراحی داخلی حمام های مدرن، ظریف، زاویه دار و فوق العاده کارآمد به نظر می رسند و با فن آوری بالایی ساخته شده اند. در اکثر حمام های سنتی، طرح و نقش های شیاری و گلدار وجود دارد، در حالی که در حمام های مدرن، نقوش هندسی و چرخشی بسیار به چشم می خورد. نور حمام باید کمی تیره و مات باشد، لامپ های روشن کننده حمام در انواع رنگ ها، شکل ها و نمونه ها در دسترس است.

بسیاری از افراد دوست دارند مدت زمان طولانی را زیر دوش بگذارنند و یا خود را در وان غوطه ور ساخته و برای رسیدن به آرامش یک شمع عطری روشن کرده و به موزیک ملایمی گوش دهند. اگر سبک مورد علاقه شما به سمت آرامش و سادگی تمایل دارد، برای ایجاد فضایی متناسب با این روحیه باید حمام را با رنگ های روشن تزئین کنید. رنگ های روشن فضا را بزرگتر نشان داده و موجب تقویت روحیه شخص می شوند. اگر به بوها حساسیت ندارید، در حمام از خوشبوکننده های طبیعی دارای اسانس لاوندر (اسطو خودوس) استفاده کنید.تزئیناتی با مواد طبیعی مانند چوب و سنگ و همچنین گیاهان سبز طبیعی یا مصنوعی – نه گل های مصنوعی درشت قرمز و زرد-، نیز به ایجاد فضایی آرام بخش کمک می کند.

تزئین حمام و دستشویی به طوری که برای کودکان جذاب باشد، علاقه آنان به پاکیزگی و نظافت را تقویت می کند و در عین حال شادی و جذابیت خاصی را به خانه می دهد. از فرزندانتان بپرسید که دیدن چه چیزی بیش از همه برایشان جالب است. مثلاً یک کتاب یا داستان خاص را دوست دارند؟ حیوانات و ماهی ها را می پسندند یا به جنگل علاقه دارند؟ یافتن مواد تزئینی-کاربردی مانند حوله، پرده حمام و جای صابون و مسواک با تم مورد علاقه کودکان کار مشکلی نیست.

 برای تزئین دیوار هم می توانید از توانایی خود در طراحی حمام یا از تصاویر آماده استفاده کنید. طاقچه بندی و قفسه بندی زاویه های حمام، دوش های گوشه ای، جای ویژه برای آویزان کردن حوله ها، کابینت وسایل بهداشتی همراه با آینه، لگن های دستشویی به شکل های گرد، مربع، مستطیل یا اشکال منحصر به فرد، امروزه قسمتی از حمام معاصر را تشکیل می دهند.

سبک های نوین سرویس حمام که در اغلب کشورهای توسعه یافته رایج است، تحت عنوان سبک معاصر قرار می گیرد. در این سبک، دکوراسیون این گونه سرویس ها دارای ترکیبی با خطوط قوی و اشکال هندسی می باشد، درهای کابینت ها اغلب از جنس چوب یا نئوپان هایی با روکش قابل شستشو و متنوع از لحاظ طرح و رنگ ساخته شده و برای صفحات روئی کابینت ها نیز از نئوپان با روکش مخصوص و مقاوم در برابر آب، گرما و ضد خش استفاده می شود که بیشتر آن ها دارای فرمی خاص هستند. پوشش کف این سبک، اغلب سرامیک یا احیاناً سنگ و در مکان هایی که در آن نفوذ آب کمتر است از چوب انتخاب می شود. تنوع پوشش برای سقف و دیوارها برای سبک معاصر بسیار است، آنها را می توان توسط  رنگ، کاغذ دیواری، آینه، کاشی و یا چوب پوشاند. رنگ هایی که به طور معمول در این فضاها بکار می روند خنثی و روشن می باشند.

لوازم و تجهیزات مورد استفاده در دستشویی های امروز دارای تنوع بسیار زیادی بوده و اکثر آنها از جنس شیشه، کرم، استیل و برنج هستند. شما قطعاً نمونه های مختلفی از شیرآلات حمام و دستشویی، همچنین لوازم و وسایل مربوط به این فضا را اعم از صرفاً کاربردی (جای صابون، مسواک، لوازم حمام، سطل و برس و ...) و یا کاربردی -تزئینی (آینه و چراغ و...) را در مدل ها و طرح ها و رنگ های مختلف در فروشگاه ها ملاحظه کرده اید.

در این سبک، افراد ترجیح می دهند برای مجزا نمودن فضای دوش حمام، به جای پرده های کلاسیکی و پارچه ای رایج، از اتاقک های شیشه ای استفاده کنند. زیرا این روش جداسازی، به علت آنکه مانع نفوذ بخارها به خارج از محیط دوش می شود، از امکان پوسیدگی و آسیب لوازم چوبی مصرفی و کابینت ها جلوگیری به عمل آورده و بهداشتی تر نیز می باشد.

 


مطالب بیشتر :

 

Go to top