طراحی و نورپردازی سرویس های بهداشتی

طراحی و نورپردازی سرویس های بهداشتی

 سرویش بهداشتی در بیشتر خانه‌ها کوچک‌ترین و ساده‌ترین فضاها به شمار می‌آید، فضایی که در آن فعالیت‌های بهداشتی صورت می‌گیرد. با این حال سرویس بهداشتی و دکوراسیون آن از اهمیت و حساسیت زیادی برخوردار است که به هیچ روی نباید آن را نادیده گرفت. طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی باید تسکین‌دهنده باشد. در دنیای امروزی، افراد به خاطر نداشتن زمان کافی کمتر استراحت می‌کنند، بنابراین زمان زیادی برای حمام کردن یا استفاده از سرویس بهداشتی ندارند. طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که در مدتی کوتاه آرامش‌ لازم را به فرد بدهد و خستگی را از بدن او به در کند.

 

یک سرویس بهداشتی کامل

در هر سرویس بهداشتی لازم است عناصر اصلی همچون توالت، سینک روشویی، شیر آب و دوش موجود باشد. افزون بر این موارد می‌توانید تا جایی که بودجه و مهم‌تر از آن فضا اجازه می‌دهد، به دکوراسیون سرویس بهداشتی خود لوازم جانبی بیافزایید.

این نکته را در نظر داشته باشید که طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی باید تا حد ممکن ساده باشد. بیشتر عنصرها در دکوراسیون سرویس بهداشتی به صورت نصبی و توکار در دکوراسیون قرار داده می‌شوند وتغییر و تعویض آنها بسیار دشوار است. دکوراسیون سرویس بهداشتی با دکوراسیون اتاق خواب یا نشیمن فرق دارد و نمی‌توان مانند این فضاها لحظه به لحظه و بنا به خواسته خود چیدمان و احساس دکوراسیون را با افزودن یا کم کردن وسیله‌ای تغییر داد. پس لازم است که برای دکوراسیون این بخش، از همان آغاز کار با دقت عمل کنید و هم خوان با قانون‌های دکوراسیون پیش روید زیرا تغییر جهت کار در میانه راه ناممکن یا بسیار دشوار است.

دکوراسیون سرویس بهداشتی مانند دکوراسیون دیگر فضاها با پاسخ دادن به این پرسش آغاز می‌شود که قرار است از فضا چگونه استفاده کنید؟ مهم است که زمانی را صرف تحلیل و بررسی فضای سرویس بهداشتی کنید. تعیین کنید قرار است از آن چگونه و برای انجام چه کارهایی (برای نمونه حمام کردن، رسیدگی به بهداشت فردی، آرایش کردن، اصلاح کردن و ...) استفاده شود و به چه تجهیزاتی نیاز دارد. اگر بیش از یک سرویس بهداشتی در خانه هست ابتدا مشخص کندی چه کسانی قرار است از هر کدام از آنها استفاده کنند. هر یک از سرویس‌های بهداشتی چگونه و در چه زمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کدام ویژه استفاده روزانه خانواده و کدام ویژه استفاده میهمانان است. پاسخ این پرسش‌ها می‌تواند جهت و چگونگی حرکت شما را تعیین کند و در رسیدن به نتیجه‌ای دلخواه یاریتان دهد.

همان گونه که گفتیم در بیشتر خانه‌ها سرویس‌ بهداشتی کوچک‌ترین فضا به شمار می‌آید و از سویی بسیار کاربردی است. امروزه توجه به شیک بودن دکوراسیون بیش از پیش شده و افراد دوست دارند این فضای کوچک را به زیباترین و کاربردی ترین شکل در خانه داشته باشند. از این رو بیشتر طراحان از حقه‌های تزئینی برای بزرگ‌تر نمایاندن فضای سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند. چند مورد از این حقه‌های تزئینی را برای سرویس بهداشتی به شما می‌گوییم؛ استفاده و تطبیق دادن آنها با سرویس بهداشتی خودتان بسیار ساده است:طراحی و نورپردازی سرویس های بهداشتی

 

نصب آینه بر یکی از دیوارهای مقابل در ورودی.

استفاده از سطح‌های براق به جای مات کمک می‌کند تا نور با قدرت بیشتری در محیط بازتاب یابد و فضا را بزرگ‌تر بنماید.

استفاده از تجهیزات و وسایلی در اندازه کوچک‌تر و متناسب با اندازه فضای سرویس بهداشتی.

 

کاشی های دیوار و کف در سرویس بهداشتی

ما همیشه به طور ثابت از وسیله‌هایی مانند سرامیک، سنگ یا گرانیت در دکوراسیون کف و دیوار سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنیم. دلیلش این است که به آسانی و به تندی تمیز می‌شود و از نظر بهداشتی مورد تایید است. زمانی که به فروشگاه برای انتخاب کاشی دیوار و کف مراجعه می‌کنید. با تعداد نامحدودی گزینه برای انتخاب از نظر رنگ‌بندی، طرح ، ماتی و براقی مواجه می‌شوید. استفاده از کاشی‌هایی با رنگ خنثی پیشنهاد طلایی در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی است. زیرا می‌توانید رنگ‌های موجود در دکوراسیون را که توسط لوازم جانبی وارد دکور می‌شود با مرور زمان و با خیال آسوده عوض کنید و از رنگ‌های متنوع و متفاوت نیز بهره گیرید.

یکی از مشکل‌های عمده وسایل مناسب برای پوشش کف سرویس بهداشتی که در بالا نام برده شد سرد بودن بسیار آن است. این ویژگی در تابستان مشکلی ندارد و خوشایند است اما در زمستان حس یخ‌زدگی ناخوشایندی را به انگشتان پا القا می‌کند که آزاردهنده است. راه حل این مشکل استفاده از سیستم‌های گرمایشی است که یک لایه زیر کف پوش قرار داده می‌شود و کف را گرم نگه می‌دارد. البته اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی را متقبل شوید می‌توانید در پای روشویی قالیچه‌‌ای مخصوص دکوراسیون سرویس بهداشتی بیاندازید تا زمانی که مقابل آن برای اصلاح کردن یا مسواک زدن می‌ایستید پایتان روی قالیچه‌ای گرم باشد.

 

نورپردازی سرویس بهداشتی

وجود نور طبیعی در هر دکوراسیونی مهم و در سرویس بهداشتی مهم تر از هر فضای دیگری است. سرویس بهداشتی فضایی است که نشان دهنده نظافت و تمیزی است و باید همواره و در هر لحظه تمیز وبهداشتی باشد نورپردازی کامل و خوب می‌تواند در پاک و تمیز به نظر رسیدن فضای سرویس بهداشتی کمک بسیار کند. اگر مکان سرویس بهداشتی بدون پنجره است، برای تامین نور طبیعی می‌توانید چند لامپ را که شبیه‌ساز نور طبیعی است در سرویس بهداشتی نصب کنید. اگر میزان نور آن نیاز به تقویت داشت از دو آینه برای بازتاب بیشتر نور استفاده کنید. البته این تکنیک حتی زمانی که سرویس بهداشتی شما پنجره دارد و پذیرای نور خورشید است نیز پیشنهاد می‌شود.

 

 

 

Go to top