چگونه رنگ مناسب انتخاب کنیم ؟چگونه رنگ مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ مناسب برای فضای داخلی منازل و حتی محیط کار مسئله مهمی است که بر صمیمیت و آسایش ساکنان می افزاید، پس اگر می خواهید شخصیت واقعی خود را در خانه به تصویر بکشید، به شما پیشنهاد می کنیم نحوه انتخاب رنگ مناسب منزل را مطالعه کنید.

خیلی از رنگ ها پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، خسته کننده شده و برخی حالت کهنگی به خود می گیرند. بنابراین پیش از آنکه بخواهید رنگ خاصی انتخاب کرده و آنر خریداری نمایید، یکسری نکات وجود دارند که دانستن آنها ضروری است :

سایز اتاق را اندازه بگیرید

انتخاب رنگ در ارتباط مستقیم با سایز اتاقی است که قرار است رنگ شود. مثلا اگر می خواهید از آن اتاق به عنوان اتاق خواب استفاده کنید و اتاق تا حدی کوچک است، بنابراین به رنگی نیاز دارید که فضای اتاق را بزرگتر جلوه دهد. دقت کنید رنگ های روشن فضا را بزرگتر نشان داده و رنگ های تیره سبب می شوند که محیط قدری دنج تر به نظر برسد.

کاربرد اتاق را در نظر بگیرید

با توجه به پیامی که قرار است اتاق به افراد برساند، می توانید رنگ های متنوعی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر می خواهید حس خونسردی و آرامش را منتقل کنید، می توانید از رنگ های آبی و سبز و بنفش استفاده کنید، اما اگر قصد دارید تا با گرمای خاص از مهمان ها پذیرایی کنید بهتر است از رنگ های قرمز، نارنجی، و زرد استفاده کنید. برای اتاقی مثل آشپزخانه باید از رنگ های گرم استفاده کنید تا اتاق گرم و صمیمی به نظر برسد و قدری هم اشتها آور باشد. برای اتاقی که در آن از وسائل سرگرمی مثل play station استفاده می کنید، استفاده از رنگ های خنک، اتاق را زنده تر و شادتر می کند.

رنگ های موجود در اتاق را در نظر بگیرید

توجه کردن به سایر رنگ هایی که ممکن است در اتاق وجود داشته باشد نیز خیلی مهم است، به ویژه اگر در پی ایجاد هماهنگی رنگی بین رنگ های فضای داخلی، تم اتاق و وسایل دکوراتیو باشید. انسجام رنگی در میان سه مولفه ذکر شده از اهمیت خاصی برخوردار است.

حجم ترافیک اتاق را در نظر بگیرید

وقتی در مرحله انتخاب رنگ برای یک اتاق هستید، ابتدا باید ببینید که چه تعداد افرادی به این اتاق رفت و آمد دارند و ردۀ سنی آنها چیست. به عنوان مثال اتاق بازی کودکان یا آشپزخانه جزء مکان های پر رفت و آمد خانه هستند، بنابراین باید رنگی برای آنها انتخاب کنید که اولاً به سرعت کثیف نشود و در ضمن به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن باشد.

 

Go to top