نکته ها و ایده ها در طراحی شومینه

نکته ها و ایده ها در طراحی شومینه

امروزه شومینه‌ها به عنوان ابزاری دکوراتیو و جزئی جداناپذیر از دکوراسیون، در هر منزلی استفاده می‌شوند. 

می توان گفت شومینه‌ها در هر دکوراسیونی داخلی افزون بر گرمادهی نقش مهم دیگری نیز بر عهده دارند و آن زیبایی وتوان تاکیدی آنها در فضاست. اما این ابزار دکوراتیو در بسیاری از مواقع با جای گرفتن در مکانی نامناسب، نه تنها به عنوان نقطه تاکید مطرح نمی‌شوند، بلکه با حجمی که از فضا اشغال می‌کنند به عضوی جاگیر و مانع چیدمان اصولی تبدیل می‌شوند؛ چنانکه در بسیاری از آپارتمان‌ها، با ساختن شومینه‌ها در کنج، راه برای چیدمان درست و زیبا بسته می‌شود. همیشه شومینه‌های غیرکنج، میان دیوار و جداکننده در فضا، چیدمان زیباتری را به ارمغان می‌آورند.

 

شومینه‌ها معمولا از چهار بخش تشکیل شده‌اند:

1)      سطح زیرین که شومینه روی آن بنا می‌شود.

2)      آتشدان

3)      طاقچه

4)      قسمت بالایی یا دودکش

هر یک از این اجزاء بنا بر سلیقه افراد، ساختار و سبک فضا، می‌توانند از مصالح گوناگونی ساخته شوند. برای نمونه سطح پایینی، قسمت آتشدان و طاقچه، می‌تواند از جنس سنگ مرمر تراش خورده و قسمت بالایی از گچ با تزئینات و پوشش رنگ ساخته شده باشد یا تمامی قسمت‌ها می‌توانند از سنگ طبیعی تراش نخورده ساخته شوند. اما هر چه تزیین شومینه ساده‌تر باشد به سبک مدرن نزدیک تر است. چنانچه امروزه بسیاری از شومینه‌های مدرن همانند قابی روی دیوار یا ظرفی آتشین روی سطح قرار می‌گیرند.

شومینه‌ها قابلیت این را دارند که به شیوه‌های گوناگون آرایش و به مرکز توجه نیرومند در فضا تبدیل شوند.

 

استفاده از رنگ‌ها

اگر شومینه در جای مناسبی قرار دارد، می‌توانید با ایجاد کنتراست رنگی، بین شومینه و دیوارهای اطراف، آن را

 

برجسته کنید و در مرکز توجه قرار دهید. برای نمونه، اگر دیوارها، رنگی روشن دارند می‌توانید با رنگی تیره‌تر از دیوارها و اگر دیوارها تیره یا رنگی هستند (منظور یکی از رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی و ...) می‌توانید با رنگی بسیار روشن یا سفید، تزیین شومینه را در فضا برجسته کنید. در این میان برای ایجاد کنتراست می‌توانید از انواع کاغذ دیواری مناسب سبک منزلتان هم استفاده کنید. اگر در خانه‌تان شومینه در جای مناسبی قرار نگرفته و برداشتن آن هم برایتان امکان‌پذیر نیست،‌ بکوشید مبلمان را بدون در نظر گرفتن آن چیدمان کنید و تا جایی که امکان دارد روی شومینه را خلوت نگه دارید تا توجه افراد را به خود جلب نکند. در این میان می‌توانید از رنگ‌های گرمی مانند زرد و نارنجی بدون کنتراست کمک بگیرید. اگر تمامی فضا و شومینه بدون کنتراست و با رنگ‌های گرم پوشیده شوند، مرزها محو شده و شومینه کمتر نمایان می‌شود.

نکته ها و ایده ها در طراحی شومینه

 

استفاده از تعادل

می‌دانید که تعادل به سه دسته تقسیم می شود‌ : تعادل متقارن، تعادل نامتقارن و تعادل شعاعی.

 

تعادن متقارن

تعادن متقارن، تعادلی است که یک سو، آینه سوی دیگر باشد. این تعادل را می‌توان بالای شومینه با یک جفت از اشیاء دکوری مانند شمع، شمعدان، گلدان و مجسمه آفرید. حال اگر دو جسمی را که برای آفریدن تعادل به کار می‌گیریم تقریبا مشابه و از یک وزن دیداری برخوردار بودند اما دقیقا جفت هم نبودند، باز تعادلی متقارن برقرار است که آن را تعادل متقارن با اندکی تغییر گوییم . پس می‌توانید از این تعادل برای تزئین شومینه استفاده کنید و از دکوری‌های جفت یا مشابه روی طاقچه شومینه بهره بگیرید.

 

تعادل نامتقارن

برای ایجاد این نوع تعادل می‌توانید از دکوری‌های متفاوتی که دارید استفاده کنید ولی باید نحوه چیدمان شما به گونه‌ای باشد که وزن دیداری در دو سو تقریبا یکی بماند. برای نمونه، جسم تیره‌تر را باید با یک جسم بزرگتر یا چند جسم کوچک‌تر ، در طرف دیگر تراز کنید. چرا که هر چه جسم تیره‌تر باشد وزن دیداری آن هم بیشتر خواهد بود. رنگ‌ها را نیز در برقراری تعادل در نظر بگیرید چرا که اجسام با رنگ‌های گرم نسبت به اجسام با رنگ‌های سرد و همچنین اجسام با رنگ‌های براق، نسبت به اجسام با رنگ‌های مات، وزن دیداری بیشتری دارند. پس می‌توانید از این تعادل نیز برای روی طاقچه شومینه استفاده کنید.

اگر دو جسمی را که برای تزیین بالای شومینه در نظر گرفته‌اید، نه جفت هستند و نه وزن دیداری یکسانی دارند، می‌توانید از قانون الاکلنگ برای برقراری تعادل استفاده کنید. محور تقارن شومینه را تصور کنید و جسمی را که وزن دیداری بیشتری دارد به این محور نزدیک‌تر قرار دهید و جسم دیگر را در محور دورتر بگذارید. این نوع تعادل نسبت به تعادل متقارن از قدرت کمتری برخوردار است. بنابراین در جایی که از تعادل برای تقویت نقطه تاکید استفاده می‌کنید بهتر است تعادل متقارن به کار ببرید.

 

تعادل شعاعی

این نوع تعادل را می‌توانید در جایی ببینید که اجسام دور یک نقطه مرکزی چیده شده‌اند؛ میز گرد اتاق غذاخوری که صندلی‌ها دور آن چیده می‌شوند یا یک نشیمن کوچک خانوادگی مقابل یک شومینه زیبا، به شرطی که میز پذیرایی آن گرد باشد از نمونه‌های چیدمان بر پایه تعادل شعاعی هستند.

 

نکته‌ها و ایده‌ها

نصب دو شمعدان دیوار کوب، در دو سمت تابلوی نصب شده بالای شومینه و کمی بالاتر از ارتفاع دید بسیار مناسب است.

آینه ها تابلوهایی هستند که منظره رو به روی‌شان را نشان می‌دهند. پس هنگام استفاده از آینه برای بالای شومینه دقت کنید که این منظره، در ورودی، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و دیوار کور یا دیوار شلوغ نباشد.

معمولا قسمت‌ بالای شومینه‌هایی که در کنج قرار دارند، با شیبی ملایم به سقف می‌رسد. کارسازی یا جاسازی آینه در این قسمت چندان درست نیست چرا که بازتابی جز سقف در این آینه دیده نمی‌شود. این قسمت را می‌توان با تابلویی تزئین کرد.

چند طاقچه در قمست بالایی دودکش شومینه و نورپردازی داخل آنها، می‌تواند چهره‌ای دکوراتیو به شومینه دهد.

برای زیباسازی شومینه‌ها، افزون بر استفاده از اکسسوری‌ها در قسمت بالایی، می‌توانید از انواع سنگ‌ها، پنل‌ها و کاغذ دیواری استفاده کنید.

در بسیاری از فضاهای کوچک که سیستم‌های گرمایشی دیگر برای گرم کردن فضا بسنده هستند، شومینه‌ها خاموش می‌شوند. قراردادن هیزم یا چندین شمع زیبا و با رنگ‌هایی هماهنگ با سایر مبلمان در پاییز و زمستان و قراردادن گل‌ها و شکوفه‌های زینتی در بهار و تابستان داخل شومینه، می‌تواند آن را کاربردی و زیبا نشان دهد.

 

 

 

 

 

 

 

Go to top