تنظیم نور اتاق خواب کودک تنظیم نور اتاق خواب کودک

یکی از مسائل مهمی که در اتاق خواب کودک باید به آن توجه شود، وضعیت نور اتاق است. البته کودک درس خوان شما باید در اتاق خصوصی خود که معمولاً تکالیف مدرسه را هم در آنجا انجام می دهد، نور کافی داشته باشد اما نور، عنصر لازمی است که هیچ کودکی – چه درس خوان و چه تنبل – نباید از آن محروم بماند و هر انسانی – چه کودک و چه بزرگسال – برای ادامه حیات به آن نیاز دارد. به طور کلی وضعیت نور اتاق خواب کودکان به لحاظ نیازهای خاص این سنین، توجه و حساسیت بیشتری نسبت به اتاق خواب بزرگسالان می طلبد.

 کودک نیز مانند فرد بزرگسال، باید نوری در اتاق خواب داشته باشد که هنگام روز انجام کارهایی از قبیل پوشیدن لباس و پیدا کردن اشیا را به خوبی امکان پذیر کند، امکان تشخیص رنگ ها را به او بدهد و برای کارهایی همچون نقاشی و مطالعه و نوشتن تکالیف درسی، مقدار کافی و جهت مناسبی را داشته باشد؛ مثلاً جهت تابش نور چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه نسبت به میز تحریر برای فارسی زبان ها که جهت خط نوشتاری آنها از راست به چپ است، باید از چپ به راست باشد. هنگام شب نیز باید آنقدر نور در اتاق باشد که کودک، هم بتواند خوب استراحت کند و هم در صورت نیاز به برخاستن از تخت خواب در نیمه شب، توانایی تشخیص اشیای پیرامون خود را داشته باشد.

 مهمترین نکته ای که در مورد نور مصنوعی اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرد، ایمنی است. در مورد خردسالان و نوزادان، به نور کم شدتی احتیاج دارید که در طول دفعات فراوانی که به کودک سر می زنید تا به او غذا بدهید، پوشکش را عوض کنید یا او را بخوابانید، توانایی دید کافی را در اختیارتان بگذارد. از یک چراغ خواب دوشاخه دار یا یک چراغ کوچک حباب دار با لامپی که ولتاژ آن زیاد نیست (حداکثر 12 ولت) استفاده کنید.

نکات ایمنی اتاق خواب کودک

  • مطمئن شوید که انگشتان کودک کنجکاوتان نمی تواند روکش قطعات برقی را بر دارد، به حباب داغ چراغ برسد یا به سیم کشی برق نزدیک شود.
  • از لامپ هایی استفاده کنید که به دیوار نصب می شوند. چراغ های پایه دار ممکن است به سادگی واژگون شوند.
  • اگر کودکتان کامپیوتر یا تلویزیون در اتاقش دارد، اجازه ندهید در تاریکی مطلق به صفحه مونیتور یا تلویزیون خیره شود. برای چشم کودک بهتر است به هنگام نگاه کردن به تلویزیون، چراغ کم نوری در اتاق روشن باشد. این چراغ ممکن است یک لامپ قابل تنظیم سقفی یا چراغ مطالعه ای باشد که شعاع آن از سقف به میز تحریر می تابد . چراغ های تایمردار برای اتاق کودک عالی هستند. این چراغ ها ذهن کودک را برای خوابیدن آماده می کنند.
  • در مورد طرح نور اتاق کودک، به یاد داشته باشید که کودک شما مدام رشد می کند و نیازها و علایق او نیز در حال تغییر است؛ بنابراین طرح نور اتاق او نیز باید قابلیت تغییر مداوم را داشته باشد. برای سنین مختلف، انواع طرح های دکوراتیو چراغ از هواپیما تا چرخ فلک و سیندرلا و شرک را می توانید پیدا کنید.
Go to top