دکوراسیون مسکونی سالن ها طراحی دکوراسیون داخلی منزل و اتاق نشیمن به وسیله لوستر و چلچراغ ها

انواع لوسترها و چلچراغ ها

 انواع لوسترها و چلچراغ ها

لوسترها و چلچراغ‌ها

چلچراغ يا لوستر ابزاري تزئينی برای نورپردازی است كه از سقف آویخته می‌شود تا نور را در فضا بگستراند. لوستر در دكوراسیون بسیار كاربرد دارد و لامپ‌های متعدد روی آن نصب می‌شود و متناسب با اندازه و تعداد لامپ‌هایی كه به آن نصب می‌شود می‌تواند كیفیت روشنایی فضا را ارتقا دهد.

 

لوسترها افزون بر جنبه كاربردی، جنبه زیبایی و تزئینی نیز دارند. دقیقا معلوم نیست كه ایده طراحی و ساخت لوستر نخستین بار توسط چه كسی مطرح شد، اما هنوز قرن پانزدهم آغاز نشده بود كه مدل‌ها و طرح‌های متعدد و پیچیده‌ای از لوستر در طراحی دكوراسیون‌های داخلی رایج شد. در آن زمان اندازه و شكل لوسترها بستگی به تعداد شمع‌هایی داشت كه روی آنها سوار می شد. در قرن هیجدهم، طرح‌های جدیدی برای ساخت لوستر مطرح و برای نخستین بار از شیشه در ساخت لوستر استفاده شد. كشف گاز، در قرن نوزدهم، منجر به اختراع لوستر گازی شد كه به جای شمع در آنها از نورهای گازی برای روشنایی استفاده می‌شد. سرانجام در پایان قرن نوزدهم، با اختراع برق همه چیز تغییر كرد و تحولی بزرگ در طراحی دکوراسیونداخلی منزل و ساخت لوسترها به وجود آمد.

چلچراغ‌ها بیشتر برای نورپردازی عمومی در فضا به كار می‌روند و نقش زیادی در تبدیل كردن یك فضای تاریك و كسل‌كننده به فضایی شاد و روشن دارند. برای انتخاب نوع مناسب چراغ‌های سقفی باید به ارتفاع سقف، ابعاد و اندازه‌های اتاق و سبك كلی دكوراسیون آن توجه داشت. هر اندازه سقف یك اتاق روشن‌تر باشد، اندازه آن بزرگ‌تر و ارتفاعش بیشتر به نظر خواهد رسید. پس در یك فضای بزرگ كه سقفی بلند دارد، بهتر است از لوسترهای بزرگ و دارای آویز كه مقداری از سقف فاصله دارند استفاده شود. در حالی كه چراغ‌های چسبیده به سقف برای فضاهای كوچك با سقف كوتاه مناسب‌تر هستند.

 

لوسترهای شعمی

این لوسترها به عنوان نخستین چلچراغ‌ها در  طراحی دكوراسیون‌های قرون وسطا به چشم می‌خورد. لوسترها به شكل صلیب چوبی بودند كه به وسیله طنابی از سقف آویخته می‌شدند. بر سر این صلیب‌ها شمع‌هایی قرار می‌گرفت. زمانی كه شمع‌ها كامل سوخته و تمام می‌شدند، به آسانی صلیب را با كمك طناب پایین می‌آوردند، شمع‌های نور را بر آن سوار می‌‌كردند و به بالا می‌فرستادند. به هر حال استفاده از این لوسترهای شمعی تنها به گذشته بر نمی‌گردد و هنوز هم انواع پیشرفته‌تر آنها در طراحی دكوراسیون‌ قسمت‌های مختلف برخی از خانه‌ها به چشم می‌خورد. این لوسترها گزینه مناسبی برای دكوراسیون قسمت‌هایی چون سرویس بهداشتی است كه می‌توان در آنها شمع ‌های معطر قرار داد.

 

لوستر‌های مهره‌دار

در این لوسترها برا ی تزئین به جای قطعات کریستال از مهره‌ها و پوسته‌های صدفی و دیگر زیورآلات و عناصر تزئینی استفاده می‌‌شود. این گونه قطعات می‌توانند در حد کریستال نور را بشکنند و آن را به زیبایی منتشر کنند.انواع لوسترها و چلچراغ ها

 

لوسترهای معاصر

اختراع برق نه تنها طراحی و سبک لوسترها، بلکه همه چیز را تغییر داد. با پیشرفت فناوری، طراحی و کیفیت لوسترها را ارتقا یافت. نیاز افراد برای دور شدن از لوسترهای سنتی و داشتن لوسترهای مدرن در دکوراسیون خانه‌های‌شان افزایش یافت و به همین دلیل طراحی‌ها به سبک مدرن و معاصر سوق داده شدند. لوسترهای معاصر در واقع نسل جدیدی از لوسترها هستند که در عین حال که هنوز اصول قدیمی و کهن نورپردازی در آنها رعایت شده، اما در طراحی دکوراسیون آنها تکنولوژی مدرن نیز تزریق شده است. در طراحی لوسترهای معاصر توجه خاصی به شکل و طرح آنها می‌شود، به همین دلیل طرح‌های آنها تا حد زیادی انتزاعی است.

 

لوسترهای کریستال

کریستال (بلور) مانند منشور، نور را تا حد زیادی منعکس می‌کند. هدف نخستین استفاده از این نوع لوسترها این بود که نور بهتر و بیشتر در فضا منتشر شود. این خاصیت کریستال است که نور را بسیار شکیل‌تر و درخشان‌تر، از خود عبور داده و در فضا منتشر می‌کند. هدف دیگر استفاده از لوستر کریستال این است که بتوان به وسیله آن زیبایی بیشتری به دکوراسیون داد. انتشار نور زیبا از این لوسترها تنها به خاطر استفاده از کریستال در آن نیست، بلکه برش‌ها و تراش‌هایی که روی شیشه انجام شده است نیز تاثیر زیادی در انتشار چشم‌گیر نور دارد. این نوع لوسترها برای استفاده در دکوراسیون مکان‌هایی مانند هتل‌ها، سالن‌های غذاخوری و اتاق‌های پذیرایی بزرگ و رسمی گزینه بسیار مناسبی هستند.

 

لوسترهای فلزی

ماده اصلی در ساخت این لوسترها فلز است و به این خاطر بیشتر جلوه‌ای مدرن و معاصر دارند. البته برای طراحی و ساخت لوسترهای سنتی نیز از فلز استفاده می‌شود. فلزات مهم و رایج برای ساخت لوستر عبارتند از : نیکل ، برنج و آهن

 

لوسترهای شاخ گوزنی

این لوسترها از شاخ گوزن یا آهو ساخته می‌شود. بیشتر در مناطقی که شکار حیوانات در آن رواج دارد ساخته و استفاده می‌شود. این لوسترها بیشتر در مهمانسراهای کوهستانی یا کاروانسراها به چشم می‌خورد.

 

لوسترهای سیاه و سفید

شاید عیجب بنماید ولی در حقیقت اگر خواستار ایجاد شکوه و عظمت در دکوراسیون فضایی از خانه خود هستید، استفاده از لوستر سیاه و سفید را به شما پیشنهاد می‌کنیم. لوسترهای سیاه و سفید هرگز خود را به فضا تحمیل نمی‌کنند بلکه به خاطر کنتراست چشم‌گیری که دارند می‌توانند تاثیر قوی و خیره‌کننده‌ای را بر فضا بگذارند. یکی از فضاهای مناسبی که می‌توانید با استفاده از لوستر سیاه و سفید در آن شگفتی ایجاد کنید اتاق خواب است. البته لوسترهای «صورتی- سفید» و «قرمز-سفید» نیز تاثیری مشابه دارند.

 

لوسترهای خلاقانه

طراحی لوستر و چلچراغ نیز چون طراحی ابزارها و عنصرهای دیگر دکوراسیون، بسیار گسترده است و طراحان و سازندگان در این رشته نیز نوآوری‌های فراوان کرده‌اند. هر یک از این چلچراغ‌ها می‌توانند به فضای خانه سبک و حال و هوایی یگانه ببخشند. در طراحی این لوسترها از ماده‌های گوناگون و شکل‌های متنوع استفاده می‌شود.

 

لوسترهای ایتالیایی

این لوستر به لوسترهای «مورانو» نیز معروف هستند. مورانو منطقه‌ای است در ایتالیا که صنعت شیشه‌گری آن بسیار مشهور است. لوسترهایی که این سبک را دارند اغلب دارای ساختار فلزی یا انحناهای زیبا و متعدد هستند و بیشتر قسمت‌های شیشه‌ای آن طرح گل با رنگ‌های متنوع و زیبا دارند.

 

 

 

 

 

 

 

منوی اصلی


دکوراسیون مسکونی

دکوراسیون مسکونی

دکوراسیون اداری

دکوراسیون اداری

دکوراسیون فروشگاهی

 دکوراسیون فروشگاهی

دکوراسیون نمایشگاهی

دکوراسیون نمایشگاهی

فضای سبز

فضای سبز