طراحی مدرن، سبکی برای مدیران امروزی

طراحی یک محیط کاری شخصی نشان‌دهنده شخصیت فردی و کاری کسی است که در آن محل مشغول به کار است. امروزه با ورود نسل‌های جوان‌تر به بازار کار، طراحی دفاتر کار مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته و هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. اگر چه این سبک نیز از تنوع زیادی براساس ترکیب‌بندی فضا برخوردار است اما اصولی کلی در همه این طرحها قابل مشاهده است.

طراحی ساده و کاربردی، استفاده از متریال ساخته دست بشر در کنار مواد طبیعی، به کارگیری رنگ‌های خنثی و ملایم برای سطوح بزرگ و استفاده از اشکال و فرم‌های هندسی و گرافیکی در تزئینات و چیدمان فضا، از ویژگی‌های این سبک است. اگر در یک دفتر مدرن کار می‌کنید یا قصد طراحی آن را دارید، خواندن نکات زیرا را توصیه می‌کنیم.

رنگ

از آنجا که رنگ‌های ملایم و خنثی مانند بژ، قهوه‌ای و خاکستری در سطوح بزرگ مثل دیوار، سقف و کف استفاده می‌شوند. برای جلوگیری از سرد و بی روح شدن فضا، رنگ‌های گرم و قوی را در قسمتی از فضا یا عناصر موجود در فضا استفاده کنید. رنگ کردن دیوار پشت میز کار که در مرکز توجه است با رنگی متضاد با بقیه فضا راهکاری است که انرژی زیادی به میحط داده و در ضمن محل نشستن شما را با متفاوت کردن رنگ پس زمینه، مهمتر جلوه می‌دهد. این کار می‌تواند با استفاده از کاغذ دیوای یا حتی نصب آجر یا سنگ نما انجام شود که در این صورت علاوه بر تنوع رنگ، به تنوع بافت محیط نیز افزوده‌اید. علاوه برآن، از صفحات فلزی برای اضافه کردن رنگ‌های متالیک در برخی نقاط اتاق مثل شکستگی‌ها یا ستون‌ها نیز می‌توان بهره برد.

مبلمانی با رنگ‌های تند و درخشان مانند قرمز یا سبز روشن، در فضایی که دیوارهای خاکی روشن دارند، هیجان بیشتری به فضا می‌دهد و آن را از یکنواختی در می‌آورد. ترکیب‌بندی رنگ سیاه و سفید برای مبلمان واکسوری، از الگوهای موفق در دفاتر کاری است، اما به دلیل تضاد شدید رنگی، بهتر است بر روی پس زمینه خنثی و ملایم انجام گیرد تا از تندی آن کاسته شود.

نور

در دفاتر کار مدرن با نصب پنجره‌های بزرگ قدی، از نور طبیعی استفاده بیشتری می‌شود. در بسیاری از موارد با به کارگیری شیشه‌های انعکاسی، حتی از پوشش پنجره نیز استفاده نمی‌شود تا بیشترین نور خارجی را دریافت کنند. نورهای مصنوعی نیز عموماً یا از چراغ‌های توکار سقفی تامین می‌شود یا نورهای مخفی، یعنی منابع نوری‌ای که در پشت آرک‌ها یا سقف‌های کاذب پنهان هستند روشنایی محیط را تامین می‌کنند. این نوع نور، بیشتر به سقف یا دیوارها تابانده شده و به طور غیرمستقیم فضای داخلی را روشن و نوری یکنواخت و بدون سایه فراهم می‌کند. در صورتی که از نور توکار استفاده نمی‌کنید و مایلید آویزهای سقفی داشته باشید، حباب‌ها یا شیدها فرم موقفی در طراحی مدرن دفاتر کار هستند. این حباب‌ها با فرم‌های هندسی و تزئینات فلزی، تناسب زیبایی با نوع طراحی شما خواهند داشت، لایه‌بندی نور در این سبک به زیبایی کار اضافه می‌کند، بنابراین می‌توان از منابع نوری مختلف یا ترکیب آنها در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد.

پوشش پنجره

کمترین پوشش برای پنجره‌ها در سبک‌های مدرن و امروزی در نظر گرفته می ‌شود. به عنوان مثال در پنجره‌های تمام قد سعی می‌شود دید بیرون، باز و پنجره‌ها بدون پوشش باشند.

البته می‌توان در دفاتر کار مدرن از انواع پرده‌های بالارو مانند کرکره‌ها یا شیدها استفاده کرد تا ضمن فیلتر کردن نور خارجی، با سبک مدرن نیز همخوانی داشته باشند. اگر از پرده پارچه‌ای استفاده می‌کنید بهتر است از پارچه‌های ساده و کم نقش و نگار که با رنگ دیوار مجاور هماهنگی دارند به صورت پانل‌‌های ساده بهره گیرید.

اکسسوری

اشکال گرافیکی در این نوع طراحی بسیار زیبا به نظر می‌رسند. این اشکال از لوازم روی میز گرفته تا مبلمان اتاق و تابلوهای روی دیوار، می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند . حجم‌های هندسی یا اشکال نامتعارف و نقاشی‌های آبستره از نمونه‌هایی هستند که می‌توان در این زمینه نام برد. گیاهان سبز در فرم و اندازه درختچه‌ای، علاوه بر طراوت فضا، رنگ و فرم را به محیط وارد کرده و در واقع فضای بیرونی را به محیط داخلی می‌آورند. البته حتی در این مورد هم بایستی دقت داشت که گیاهانی با برگ پهن و پربرگ، جلوه خوبی در سبک مدرن ندارند. درختچه‌های بلند با برگ‌های باریک و کشیده زیبایی بیشتری در این نوع طراحی ایجاد می‌کنند.

کف

سطوح صاف و صیقلی، بسیار مناسب دفاتر کار مدرن هستند به همین دلیل سنگ یا سرامیک پولیش خورده در برش‌های بزرگ، شکل خوبی به محیط می‌دهند. اگر مایلید از چوب در دفتر کار امروزی خود استفاده کنید، طیفی بسیار روشن مانند کرم خاکستری یا بسیار تیره مانند قهوه‌ای سوخته را انتخاب کنید و لوازم باید با پس‌زمینه‌شان تضاد داشته باشند تا بهتر دیده شوند.

مبلمان چوب و چرم برای دفاتر کار در هر سبکی مناسب است اما در سبک مدرن و معاصر، استفاده از چوب با طیف رنگی خیلی تیره یا خیلی روشن متداول است که البته با یک تضاد رنگی با روکش آن جالب‌تر خواهد شد. اصولاً رنگ روکش مبل‌ها فرصتی برای اضافه کردن رنگ و زنده کردن فضاست. تنوع رنگ نیز در فضاهای مدرن امکان‌پذیر است. مثلا رنگ صندلی کارکنان با رنگ صندلی مراجعان می‌تواند متفاوت باشد، شیشه، استیل و کروم از موادی هستند که با سبک مدرن تناسب زیادی دارند. این متریال می‌توانند به عنوان اسکلت مبلمان یا صفحه روی میزها استفاده شوند.

همچنین برای ایجاد جذابیت بیشتر، استفاده از تضاد بافت بسیار موثر است، مثلا استفاده از شیشه در کنار چوب به ایجاد این تضاد کمک کرده و نمای مدرن را کامل‌تر می‌کند. استفاده از مبلمان مدولار نیز در فضاهای کوچک مدرن کاربرد خوبی دارند.

در مجموع طراحی به سبک مدرن و معاصر فضایی خلوت و آرام را مهیا می‌کند که ضمن سادگی، بسیار کاربردی است. البته این طور نیست که برای این سبک نتوان تم‌های مختلف در نظر گرفت، بلکه می‌توان در یک اتاق کار مدرن، تم طبیعی یا شهر را در طراحی اجرا کرد بدون اینکه به کلیت سبک آسیب بزند.

Go to top